FORGOT YOUR DETAILS?

ROBOTİK KODLAMA VE MEKATRONİK

Robotik kodlama ve Mekatronik laboratuvarlarımızda Artec robotik kodlama setleri, Arduino programlama ve 4M materyalleri kullanarak çocuklarımıza kodlama dersleri verilmektedir. Türkiye’de ilk ve tek olan kodlama müfredatı takip edilir.

Robotik Kodlama ve Mekatronik Eğitiminin Önemi

Hız kesmeden gelişen teknoloji yeni meslek gruplarının doğmasına neden olduğu gibi klasik iş yapma şekillerinde de büyük değişimleri beraberinde getirdi. Günlük hayatımızda akıllı cihazlar, tablet ve bilgisayarlar adeta bir parçamız haline geldi. Özellikle teknoloji çağında doğan ve tabir yerindeyse teknoloji ile birlikte büyüyen çocukların geleceğe hazırlanmaları için okullarda teknoloji eğitimleri verilmesi gerekiyor.

Robotik kodlama ve mekatronik de çocukların erken yaşlardan itibaren vizyonlarının gelişmesi için müfredatta yerini almaya başladı. Geleceğin teknolojilerini üretecek neslin yetişmesini sağlayan eğitimler, çocukların birçok yetenek kazanmasını da sağlıyor.

Robotik ve Mekatronik Nedir?

Daha önceden programlanmış veya otonom olarak bir dizi görevi yerine getirebilen, sensörleri aracılığıyla çevrelerini algılayabilen makine ve araçlar robot olarak anılıyor. Yapay zekanın gelişimi ile birlikte daha da donanımlı hale gelecek olan robotların tasarlanıp kodlanmasıyla birçok işlem gerçekleştirilebiliyor. Robotik ise ortak bir alan olarak bilgisayar, yazılım, makine, kontrol ve uzay gibi bilimleri kapsıyor.

Mekatronik ise daha çok mekanik yapıyı inceleyerek donanımların birbirleri arasındaki etkileşimlerinin, hangi yönde ve nasıl işlediğini açıklamaya çalışır.

Robotik Kodlama ve Mekatronik Eğitimlerinin Faydaları

Yaratıcı düşünce

Yeni şeyler öğrenme ve yaratıcı düşünme arasında güçlü bir bağ vardır. Eğitimler sırasında yaratıcılık yönü öne çıkan çocuklar hangi alanlara ilgilerinin olduğunu da keşfedebiliyor, kendi oluşturdukları dünyada eğlenirken aynı zamanda yenilikçi de olabiliyorlar.

Problem Çözebilme Becerisi

Robotik kodlama ve mekatronik öğrencilerin soyut düşüncelerini somut hale getirmelerini ve üretken olmalarını teşvik ediyor. Öğrenilen kodlarla birlikte öğrenciler robotun davranışlarını istedikleri gibi değiştirip hareketlerini yönetebiliyorlar. Bu sayede öğrenciler hayatlarının diğer alanlarında karşılaştıkları problemlerde de alternatif çözümler üretme becerisini kazanmış oluyorlar.

Analitik Düşünme

Robotik kodlama ve mekatronik eğitimleri sayesinde bir problemi ortadan kaldırmak için, probleme neden olan öğeleri ayrı ayrı değerlendirip, eldeki bilgilerle birleştirerek çözüme ulaşma becerisi kazandırır.

Teknik Beceriler

Robotik kodlama ve mekatronikeğitimi sayesinde öğrencilerin motor kabiliyetleri gelişiyor. Kodlama ve matematik birbiri ile bağlantılı olduğundan kodlamayı öğrenirken aynı anda öğrencilerin matematik becerileri de gelişiyor. Ayrıca teknik temel bilgilerin kavranmasını sağlayan eğitimin bir diğer faydası da öğrencilerin disiplinler arası bağlantı kurmayı öğrenmeleridir.

Pes Etmemek

Robotik kodlama ve mekatronik eğitimi aşamalı bir öğrenme sürecinden meydana geliyor. Ayrıca uygulamalı etkinlikler konsantrasyon, dikkat ve azim gerekiyor. Öğrenciler eğitimlerde başarmak için sürekli denemek ve çözüm üretmek gerektiğinin bilincine vararak pes etmeden çalışmayı öğreniyorlar.

Takım Çalışması

Robotik kodlama ve mekatronik eğitimleri aynı zamanda ekip çalışmasını teşvik eden birlikte öğrenme ortamı sağlıyor. Geleneksel sınıflar yerine farklı becerilere sahip öğrencilerin bir arada çalışması öğrencilerin farklı alanlardan bilgiler edinmesini ve farklı öğrenme yollarını keşfetmesini olanaklı kılarken aynı zamanda sınıf içi iletişimi de artırıyor.

TOP
Whatsapp Bilgi Hattı
1
Boğaziçi AS Koleji İletişim
Merhaba Boğaziçi AS Koleji'ne Hoşgeldiniz
Size nasıl yardımcı olabiliriz?